OČR - informace k žádostem (aktualizováno)

OČR - OŠETŘOVÁNÍ ČLENA RODINY

Vážení zákonní zástupci,
ve vztahu k OČR máme DALŠÍ aktualizaci, nad rámec již dříve zveřejněných informací.

 

ZAMĚSTNANCI

Od 25. 5. je zapotřebí po skončení kalendářního měsíce nutné vyplnit NOVÝ tiskopis NOVÝ Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení, kde žadatel o dávku uvádí dny, ve kterých poskytoval péči a za které bude následně vyplaceno ošetřovné. Tento tiskopis se předává zaměstnavateli k doplnění.

Škola již nevydává potvrzení o uzavření školy, vše je již v režii rodiče a vykazuje se na příslušném formuláři.

 

OSVČ

Od 25. 5. škola nevydává žádné potvrzení o uzavření školy a k žádosti se nic nepřikládá. Vše je uvedeno v rámci formuláře na webových stránkách MPO - https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc---vyzva-i--253750/

 

Vzhledem k výše uvedeným informacím bude email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. k 15. 6. zrušen.

 

 

Původní aktualizace

1. ROZŠÍŘENÍ NÁROKU

Senát dnes schválil novelu zákona a nyní mají nárok na OČR rodiče dětí do 13 let věku. Tiskopis vystavuje škola. Žádost o OČR můžeme připravit, vyplnit, potvrdit a odeslat elektronicky (scann) na email, který je evidovaný ve školní matrice. Musí tomu předcházet žádost zákonného zástupce odeslaná z emailu, který u nás evidujeme; případně datovou schránkou či podepsanou elektronickým podpisem (v případě odesílání z emailu, který nemáme u nás evidovaný). Žádost nemá závaznou formu, postačuje např. formulace v textu "Žádám o vystavení a odeslání emailem Žádost o OČR" doplněnou o Vaše jméno, jméno dítěte a jeho datum narození. Žádosti budeme vyřizovat vždy v pondělí a v pátek. Žádosti doručené v den rozesílky zvládneme vyřídit pokud dorazí do 14:00. Žádosti doručené později budou rozeslány v následujícím termínu. Žádosti zasílejte na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

2. ZPŮSOB VÝPLATY

  1. Vždy po skončení kalendářního měsíce je nutné vyplnit zvláštní tiskopis Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení, kde žadatel o dávku uvádí dny, ve kterých poskytoval péči a za které bude následně vyplaceno ošetřovné. Tento tiskopis se předává zaměstnavateli k doplnění. Pokud se při poskytování péče zaměstnanec střídal s jinou osobou, uvádí i dny, ve kterých poskytovala péči tato střídající osoba. Střídající osoba však uplatňuje nárok na dávku samostatně, stejným postupem, ale sama za sebe. Pokud má pečující osoba zajištěno hlídání, není na překážku, aby v některé dny vykonávala práci pro zaměstnavatele. Za tyto dny pak dostane namísto ošetřovného mzdu nebo plat. Ošetřovné se nevyplácí zaměstnanci za dny pracovního klidu, pokud zaměstnanci nevznikl nárok na výplatu ošetřovného alespoň za 1 kalendářní den, který měl být pro něho pracovním dnem. Uvedená podmínka se bude hodnotit v rámci kalendářního měsíce.

Copyright © 2010 - 2020 ZŠ Vladislava Vančury. Všechna práva vyhrazena.