Základní škola Vladislava Vančury

Oznámení školy

Výpravy za uměním - Josef Lada ožívá v Tančícím domě

„Dětská duše je jako čistá gramofonová deska, do které se vryjí všechny dojmy od nejútlejšího mládí. “                                                                            (Citát Josefa Lady si poznamenala při své návštěvě výstavy Adéla Simeonová z 8. A).                                                                                                      

Po impresionistech vyrazily opět některé třídy za zcela jiným druhem umění, aby si oživily nejkrásnější vzpomínky na obrázky, které k nim promlouvaly už v raném dětství. Galerie Tančícího domu připravila unikátní výstavu SEDMIČKY JOSEFA LADY.                                                                                                                                                                                            

Za žáky 6. C, 7. AB a 8. AB se rozdělí o své dojmy Magdaléna Kočí z 8. B…                                                                                                                      

Už vstup do krásné budovy nám dětem učaroval „svými pohyby“ naznačujícími tanec. Tančící dům! Muž a žena držící se za ruce nám otevírali náruč.                                                  

Výtahem jsme se vyvezli až do posledního patra, kde nás výhled přemluvil k dlouhé době udivených pohledů.                       

Stáli jsme usměvaví na „ramenou statného partnera“ a před očima měli Petřín, Pražský hrad, Karlův most a Národní divadlo, které oddělil šumějící proud Vltavy. Když jsme si nacvakali pár fotek, usedli jsme do přepychové restaurace a skrze sklo se naposledy pokochali pohledem ven. Po chvíli jsme se vrátili na místo, kde výstava začínala.                                          

Pestré kombinace Ladových obrázků nás dostávaly do rozpaků. Kam stočit pohled dřív? Kocour Mikeš a jeho kamarádi, Bubáci a hastrmani, Rusalky, Bitky v hospodě a támhle Ponocný! Toho jsme přece popisovali v 7. třídě při hodině slohu. Na čtyři stovky obrazů a obrázků, komiksy, ilustrace, kostýmy a dekorace k filmu Hrátky s čertem zaplnily výstavní prostory ve čtyřech podlažích. Na chvíli jsme se usadili a podívali se na jeden díl Kocoura Mikeše. Nahlédli jsme i do malířovy pracovny, kde seděl za stolem Mistr v životní velikosti. Možná právě dopisoval poslední stránky své vzpomínkové knihy Kronika mého života. K  prohlédnutí byl i bohatě rozvětvený rodokmen, zmenšený model jeho rodné chaloupky, malířské pomůcky i předměty denní potřeby. Nádhera!  

Výstava byla překrásná. Dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí o Ladově životě, o jeho práci, o jeho přátelích. Mnohé obrazy působily komicky a dodávaly veselou náladu. Návštěva této unikátní výstavy poskytla zcela jistě  nezapomenutelný zážitek návštěvníkům všech věkových kategorií.                                                                                                 

Máte-li čas a chuť, přijďte se zasnít a vrátit se do dětských let i vy.

Fotografie přibližují návštěvu dětí ze 6. C

Kategorie: