Za Petrem Žitavským do Žitavy

Dne 19. 9. 2019 se žáci IX. C vydali na poznávací jednodenní zájezd do německé Žitavy. Zájezd se uskutečnil v rámci Slavností Elišky Přemyslovny a zorganizoval jej pan Jiří Ryba.
Cílem bylo poznání a seznámení se s rodištěm Petra Žitavského, spoluautora Zbraslavské kroniky.
Paní průvodkyně sice mluvila německy, ale s pomocí paní překladatelky jsme se dozvěděli více z historie Žitavy, jak to zde kdysi vypadalo a co připomínají kovové desky zasazené do dláždění na hlavním náměstí.
Největším zážitkem se stalo seznámení s osudem Velkého žitavského postního plátna z roku 1472. To vypráví prostřednictvím devadesáti výjevů ve formátu šachovnicového pole biblický příběh od stvoření světa až do posledního soudu.
S šířkou 6,80m a výškou 8,20m patří toto plátno mezi největší a nejstarší na světě.
U květinových hodin se zvonkohrou jsme se vyfotografovali společně se zbraslavskými seniory a zbrojnošem s praporcem – ostatními členy zájezdu za poznáním.

Copyright © 2010 - 2019 ZŠ Vladislava Vančury. Všechna práva vyhrazena.

renponzivní vzhled optimalizován pro Samsung Internet Browser