Prosíme o potvrzení účasti na tel. 728423081.

 

Školní klub

„Dětská duše je jako čistá gramofonová deska, do které se vryjí všechny dojmy od nejútlejšího mládí. “                                                                            (Citát Josefa Lady si poznamenala při své návštěvě výstavy Adéla Simeonová z 8. A).                                                                                                      

Po impresionistech vyrazily opět některé třídy za zcela jiným druhem umění, aby si oživily nejkrásnější vzpomínky na obrázky, které k nim promlouvaly už v raném dětství. Galerie Tančícího domu připravila unikátní výstavu SEDMIČKY JOSEFA LADY.                                                                                                                                                                                            

Za žáky 6. C, 7. AB a 8. AB se rozdělí o své dojmy Magdaléna Kočí z 8. B…                                                                                                                      

Už vstup do krásné budovy nám dětem učaroval „svými pohyby“ naznačujícími tanec. Tančící dům! Muž a žena držící se za ruce nám otevírali náruč.                                                  

Výtahem jsme se vyvezli až do posledního patra, kde nás výhled přemluvil k dlouhé době udivených pohledů.                       

Stáli jsme usměvaví na „ramenou statného partnera“ a před očima měli Petřín, Pražský hrad, Karlův most a Národní divadlo, které oddělil šumějící proud Vltavy. Když jsme si nacvakali pár fotek, usedli jsme do přepychové restaurace a skrze sklo se naposledy pokochali pohledem ven. Po chvíli jsme se vrátili na místo, kde výstava začínala.                                          

Pestré kombinace Ladových obrázků nás dostávaly do rozpaků. Kam stočit pohled dřív? Kocour Mikeš a jeho kamarádi, Bubáci a hastrmani, Rusalky, Bitky v hospodě a támhle Ponocný! Toho jsme přece popisovali v 7. třídě při hodině slohu. Na čtyři stovky obrazů a obrázků, komiksy, ilustrace, kostýmy a dekorace k filmu Hrátky s čertem zaplnily výstavní prostory ve čtyřech podlažích. Na chvíli jsme se usadili a podívali se na jeden díl Kocoura Mikeše. Nahlédli jsme i do malířovy pracovny, kde seděl za stolem Mistr v životní velikosti. Možná právě dopisoval poslední stránky své vzpomínkové knihy Kronika mého života. K  prohlédnutí byl i bohatě rozvětvený rodokmen, zmenšený model jeho rodné chaloupky, malířské pomůcky i předměty denní potřeby. Nádhera!  

Výstava byla překrásná. Dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí o Ladově životě, o jeho práci, o jeho přátelích. Mnohé obrazy působily komicky a dodávaly veselou náladu. Návštěva této unikátní výstavy poskytla zcela jistě  nezapomenutelný zážitek návštěvníkům všech věkových kategorií.                                                                                                 

Máte-li čas a chuť, přijďte se zasnít a vrátit se do dětských let i vy.

Fotografie přibližují návštěvu dětí ze 6. C

Kapacita semináře, který se uskuteční 28. 3. 2018, je naplněna. Děkujeme za Váš zájem.

Pro případné další zájemce otvíráme druhý termín 3. 4. 2018 v čase od 17:00 do 18:30 v I. D třídě. Místo si můžete rezervovat zde: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Táňa Mutinová

 (Certifikovaný lektor Hejného metody)

V pátek 23.března se rozhodly obě osmé třídy zpříjemnit si předjaří návštěvou výstavy. Bohužel počasí nebylo příliš příznivé, ale i tak jsme si výlet užili. Po příchodu do Tančícího domu jsme byli odesláni na vyhlídku v posledním patře. Pohled z výšky na Prahu byl opravdu úchvatný.

Potom už jsme se plně věnovali Josefu Ladovi. Výstava obsahuje tři patra a je velmi obsáhlá. Seznámili jsme se s Ladovou ranou i pozdější tvorbou, dokonce i s politickými agitkami. Některé byly opravdu velmi úsměvné. Mohli jsme se i vyfotit se samotným Mistrem nebo s kocourem Mikešem, čehož někteří z nás využili…….

Po prohlídce jsme se vydali za doprovodu našich učitelek pěšky na Smíchov, abychom den úspěšně zakončili v některém zařízení rychlého občerstvení. Navzdory počasí jsme si den mimo školní budovu pořádně užili.

Pro tři březnové dny roku 2018 připravila Mateřská školka Matjuchinova trochu netradiční odpoledne pro děti.
Akci organizovala paní Veronika Kovaříková, učitelka v této školce, a přizvala si k ní děvčata z druhého stupně zdejší školy. O výběr dívek se postaraly učitelky češtiny, které svěřily tuto nelehkou úlohu Anetě Rajdíkové a Báře Vackové ze 6. C a Denise Hanušové a Romaně Vejvodové 
z 9.  A. Než se děti uchýlily ke spánku, holky přečetly pohádku. Každá z dívek předčítala přibližně sedm krátkých příběhů. Kdo chtěl spát, usnul rychle, komu se nechtělo, ten poslouchal.
Březen je znám také pod názvem Měsíc knihy. Proto si ho každý rok připomínají v knihovnách, ve školách či školkách čtením. Třeba „od velkých - pro malé.‘‘
Poslední slovo nám do „redakce“  dodaly samotné děti. K obrázku s princeznou  připojily i vzkaz: „My všichni ze třídy moc holkám děkujeme!‘‘
Akce nadchla nejen naši redakci a děti ve školce, ale, jak doufáme, i jejich rodiče. No, co jiného dodat. Smekáme klobouky….
                        
Připravila Aneta Rajdíková

Pro učitele

Školní email   Škola Online     Fred Fraus    Ve škole.cz   Flexibooks   Didakta   TOGlic
           veskolecz   Interaktivní učebnice   logo2x   logo f color